Napisano:
24.03.08


Jak wiadomo lampa błyskowa wbudowana w aparat nie jest w stanie zdziałać nic nadzwyczajnego. Błyska ostrym światłem prosto w obiekt zabijając całą atmosferę otoczenia. Nieco lepiej wygląda sytuacja kiedy lampa w naszym aparacie wyskakuje ponad korpus. Wciąż jednak niewiele to zmienia. Kupne lampy montowane w gorącą stopkę aparatu mają tą przewagę, że istnieje możliwość zmiany kierunku błysku, a co za tym idzie, światło można odbić od sufitu. Pozwala to na wiele naturalniejsze i ładniejsze efekty. Postanowiłem więc skleić proste urządzonko które da podobne możliwości z wbudowaną lampą. Będzie to dosyć podobne do opisywanego kiedyś przeze mnie dyfuzora do zdjęć makro, ale światło skierujemy w innym kierunku.

Na początku przydałby się projekt. Ja swój stworzyłem na komputerze i wydrukowałem. Jeżeli ktoś chce to można go znaleźć do ściągnięcia tutaj. Rozmiarem jest robiony z myślą o Canonie 350d, może więc nie pasować do każdego aparatu. Zasada będzie jednak bardzo podobna. Ten trapez poza rysunkiem służy do odbicia światła w górę, i należy go zgiąć i przykleić tak jak zaznaczyłem na projekcie (po założeniu na aparat zagięcie powinno się znaleźć dokładnie przy dolnej krawędzi lampy):

Następnie trzeba okleić całe wnętrze czymś dobrze odbijającym światło, ja wykorzystałem folie aluminiową.

Potem wystarczy połączyć krawędzie, i w zasadzie można już dokonać testu.

Ja dodatkowo dla wzmocnienia (i wyglądu) okleiłem zewnętrzną stronę srebrną taśmą, i otwór przez który będzie się wydobywać światło przysłoniłem kawałkiem papieru śniadaniowego.

I to już wszystko, to po prostu musi działać :-). Efekt może nie być tak dobry jak przy kupnej lampie z powodu raczej małej siły światła w aparacie, ale na pewno o wiele lepszy niż bez tego dyfuzora.

Komentarze:

1. chester 25 03 08 o godz. 07:37:31 napisał(a):

jako, że żaden ze mnie profesjonalista, wystarcza mi zwykle biała kartka zasłaniająca flesza :)


2. Petrol 02 07 08 o godz. 15:04:10 napisał(a):

chester proponuje użyj czarnej dołożonej do Flasha fajny efekt daje :)


Dodaj komentarz:

Blogowe


RSS

Informacje

Przedstawiam tutaj różne kwestie związane z fotografią w ten czy inny sposób. Na przykład jak prosto i tanio stworzyć wyposażenie studia lub uzyskać jakiś efekt w photoshopie. W końcu potrzeba jest matką wynalazku, a nie każdego stać na profesjonalny sprzęt ;-) Jeżeli masz jakiś pomysł do opisania, pytanie czy cokolwiek (no może oprócz spamu), to mailuj do mnie śmiało na radekadamczewski@gmail.com.